Psycholog online

Nie różni się znacząco od tradycyjnej – stacjonarnej –  formy pomocy psychologicznej. Jedyna różnica, to taka, że widzimy się za pośrednictwem internetu i monitora, a nie osobiście. 

Ewentualne zadania i praca na sesjach odbywa się albo za pośrednictwem oprogramowania do prezentacji ekranu, który obsługuje specjalista. Ćwiczenia pacjent może też wykonywać we współdzielonym pliku na ekranie albo tradycyjnie na kartce papieru. Prace domowe można przesyłać zdjęciem mailowo lub wrzucając na dysk online. Wszystkie potrzebne materiały  – ćwiczenia, artykuły, fragmenty rozdziałów, psycholog umieszcza online w folderze pacjenta – do późniejszego wglądu. 

Łatwiejsze korzystanie dla osób dla których wyjście z domu jest problemem natury fizycznej lub psychicznej. 

Mniej czynności do wykonania i mniej przeszkód do pokonania na drodze do uzyskania pomocy – łączysz się po prostu przez internet z dowolnego miejsca. Dla osób, dla których problem z fizycznym wyjściem z domu jest ważnym czynnikiem w podjęciu decyzji „czy w ogóle pójdę do specjalisty”. Dla wielu osób właśnie rozmowa z psychologiem online – to jest ta sytuacja bardziej komfortowa. W zasadzie to proste – gdyż nie ma potrzeby opuszczania, przynajmniej na początku, swojego bezpiecznego miejsca. Czasem po prostu nie tracą czasu na dojazdy.

Znikają ograniczenia. Wspomniane wyżej fizyczne bariery. Również te związane z odległością. Od kiedy komunikacja video online weszła jako standard do naszego życia – wszyscy mamy dostęp do szerszej oferty specjalistów. 

Dzięki wizytom online możesz pracować z psychologiem lub terapeutą będąc na wakacjach lub jeżeli mieszkasz w miejscu gdzie brakuje specjalisty, który by Ci po prostu odpowiadał. Konsultacje psychologiczne zdalne pozwalają sięgnąć po pomoc z każdego miejsca i w każdym języku. Z wizyty u psychologa online możesz skorzystać w języku polskim, praktycznie mieszkać w każdym miejscu na świecie. 

Wizyty online odbywają się przez dedykowane narzędzie dla video-rozów, dostępne na portalu znanylekarz. Jest też możliwość zmiany oprogramowania do wizyty zdalnej na wskazaną przez pacjenta. 

Konsultacje psychologiczne przeprowadzane za pośrednictwem video-online mają taką samą wartość merytoryczną co wizyty stacjonarne u psychologa. Program, tematyka, wykorzystywane narzędzia podczas sesji online u psychologa są takie same jak podczas tradycyjnej wizyty u psychologa. Badania nad skutecznością oddziaływań z zakresu psychologii są badania nad skutecznością psychoterapii, które potwierdzają skuteczność psychoterapii prowadzonej online w nurcie poznawczo-behawioralnym. Szczegółowe informacje na temat skuteczności pomocy psychologicznej online można znaleźć na przykład w artykule: Delivery of evidence-based psychotherapy via video telehealth.