Pierwsze spotkanie jest zawsze wywiadem i wstępnym ustaleniem możliwych celów terapeutycznych – lub rozwojowych. Na pierwszym spotkaniu ustalamy – co możemy razem zrobić z problemem pacjenta, jak wygląda wsparcie i często – jak można sobie pomóc tu i teraz. Jeżeli nie jestem w stanie udzielić najlepszej możliwej formy pomocy – zawsze to komunikuję i określam wsparcie jakiego specjalisty będzie najlepsze dla pacjenta.
CZYLI: Pierwsza wizyta to zazwyczaj wywiad i wstępne ustalenie celów terapeutycznych – opisanie dolegliwości, a jeżeli się uda to i potrzeb czy oczekiwań pacjenta wobec specjalisty. Zdarza się, że pierwsza wizyta jest po prostu szczerą rozmową lub monologiem, którego pacjent po prostu w danej chwili potrzebuje najbardziej.
Konsultacja z psychologiem może być jednorazową formą pomocy, a może też stać się serią kilku spotkań wspierających lub procesem terapeutycznym poświęcony rozwiązaniu – przepracowaniu zagadnienia, które ustalimy jako cel naszej wspólnej pracy.
Przykładowo: pierwsza wizyta u psychologa może dotyczyć zmęczenia i problemów emocjonalnych oraz problemów z zasypianiem. Masz dwa rozwiązania: Możesz przyjść z tym tematem i zakończyć sesje u psychologa na tym spotkaniu ponieważ nie czujesz się gotowy lub chcesz spróbować wykorzystać zdobytą wiedzę do samodzielnego uporania się z problemem (czego nie zalecam, jednak często jest to potrzebne by zdecydować się na stałą pomoc). Drugie rozwiązanie to zdecydowanie się na terapię i lub w zależności od potrzeby serię konsultacji. W takim wypadku i w tym przykładzie, taka seria spotkań będzie konsultacjami psychoterapeutycznymi, poświęconymi terapii bezsenności, uzupełnionymi o naukę radzenia sobie z emocjami (klasyczna terapia bezsenności CBT-I to około 6-8 spotkań).
Na pierwszej wizycie psycholog może też zalecić wizytę u innych specjalistów przed kolejnym spotkaniem w omawianym temacie, takich jak psychiatra – w celu wsparcia terapii farmakologią – lub innych lekarzy – by wykluczyć możliwe problemy natury somatycznej (np. zalecić kontrolę u endokrynologa).
Czasem zdarza się, że ludzie potrzebują towarzyszenia i pomocy w dłuższym czasie np. w okresie rozwodu, żałoby, trudnego roku, izolacji z powodu pandemii lub terapii silnych objawów jak lęk czy depresja. Aby zacząć i dowiedzieć się co można zrobić i na jakim obszarze warto się skupić – potrzebna jest właśnie pierwsza rozmowa z psychologiem.
Pierwsze spotkanie z psychologiem
Jest wizytą zapoznawczą i nie zobowiązuje Cię do podejmowania dalszej pracy.
Na podstawie pierwszej wizyty otrzymasz wstępne informacje zwrotne o sprawie z którą przychodzisz. Będziesz mógł też ocenić czy osoba psychologa – odpowiada Ci do dalszej pracy. Ja – na tej właśnie pierwszej konsultacji – słucham Twojej historii po raz pierwszy i dopytuję o ważne dla Ciebie kwestie. Jeżeli wcześniej otrzymałeś ode mnie i wypełniłeś formularz przed wizytą – omówimy go. Opowiadam też o tym jak widzę naszą wspólną pracę – jeżeli jest taka potrzeba i chęci z Twojej strony.
Na pierwszej konsultacji powiem Ci też, co od Ciebie słyszę ja – jako psycholog – z jakim problemem do mnie przychodzisz, jeżeli sam nie jesteś pewien jaki on jest. Jeżeli to będzie możliwe udzielę Ci odpowiedzi na Twoje pytania i wsparcia byś powoli w głowie przygotowywał się do dalszych zmian.
Czasem zdarza się tak, że na pierwszym spotkaniu ustalamy dopiero ile czasu potrzebujesz by podjąć decyzję czy w ogóle podejmujesz się pracy.
Na kolejnych spotkaniach, oprócz pracy z tematem, omawiamy też plan i zasady naszej pracy. Nazywa się to kontraktem terapeutycznym. Zawieramy go ustnie. Jego celem jest wyrażenie jasnych zasad i planów co do naszych spotkań. Oczywiście zawsze będąc w cyklu spotkań masz możliwość napisania do mnie wiadomości lub zadzwonienia by omówić wątpliwości.
Na kolejnych spotkaniach, kiedy już wiem o Tobie nieco więcej, rozmawiamy na ważne dla Ciebie tematy i dążymy do ustalonego celu.
Jak i nad czym przykładowo możemy pracować?
Możemy pracować w cyklu spotkań nad zwiększaniem śmiałości, zmniejszaniem wstydliwości – nad lękiem, nad problemami emocjonalnymi, obniżeniem nastroju, ale także coachingowo nad poszukiwaniem wartościowej drugi dla Ciebie np. zawodowej lub celu w życiu. Możemy też zająć się też Twoimi problemami ze snem – będziemy pracować ćwiczeniami. W toku zdrowienia nauczysz się podstaw biologii snu i połączysz to ze swoją psychiką. To tylko przykładowe tematy na wizyty psychologa. Dokładną listę obszarów w których udzielam konsultacji znajdziesz na podstronie: konsultacje psychologiczne.
Możesz też skorzystać z pojedynczej konsultacji u psychologa by wyjaśnić pewne nurtujące Cię kwestie. Część osób przychodzi z pytaniem – czy to normalne że…”. Inne osób chcą się dowiedzieć, czy jest możliwe by im pomóc – bo straciło już wiarę. Te pytania to tylko przykłady jednak bardzo ważne dla osoby, która potrzebuje wsparcia. Dla mnie z kolei ważna jest wiara w pacjentów i ich wgląd w samych siebie – w to, że potrafią z moją pomocą ale jednak sami uporać się z problemami.
Widzę i doświadczam, że wiedza i zrozumienie siebie ma dużą moc terapeutyczną, a pod okiem odpowiedniego specjalisty prowadzi do realnej pozytywnej zmiany.
Podstawą mojej pracy jest nurt poznawczo behawioralny. Już na samym początku stawia on przed pacjentem konkretne informacje i cele. U podstaw takiej pracy leży przekonanie, że procesy poznawcze – czyli to jak interpretujesz świat i zdarzenia napędza Twoje zachowanie i reakcje fizjologiczne organizmu (aspekt behawioralny). Upraszczając – przekonania i myśli wpływają na zachowania, zachowania na myśli i tak dalej.
Konsultacje odbywają się w formie stacjonarnej i video on-line. Dostępna jest również opcja konsultacji mailowej.